14

 BAŞKAN YAVUZ BAKAN ÇELİK İLE GÖRÜŞECEK…

 
BAŞKAN YAVUZ BAKAN ÇELİK’ E İLİMİZ HAYVANCILIK SORUNLARINI ANLATACAK…
Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz Önümüzdeki hafta Tarım Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret ederek İlimiz hayvancılık sorunlarını anlatacak.
Önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan ziyarete İlimizden kalabalık bir heyet ile gidecek olan Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz görüşme ile ilgili şunları söyledi ” Malumunuz olduğu üzere Kırşehir’imiz Hayvancılık konusunda son dönemlerde önemli gelişmeler kaydetti. Ancak bu gelişmeleri sağlarken çok önemli zorluklarla hayvancılık sektörümüz karşı karşıya kalmıştır. Örneğin İlimiz Hayvancılığın merkezi haline gelmesine rağmen IPARD bulunmamaktadır. Bunun yerine Kırsal Kalkınma Desteği uygulanmaktadır. Bu destekte ilimiz hayvancılığına katkı anlamında çok fazla bir getiri sağlamamaktadır.
Bu yüzden Önümüzdeki hafta Tarım Bakanımız Sayın Faruk Çelik ile ilimizden kalabalık bir heyet ile görüşmeye gideceğiz.
Bu görüşmede bizimle birlikte Milletvekillerimiz Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya , Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli,İlimiz Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer Güzel ,Tarım İl Müdürümüz ve İl ve ilçelerimizin  Hayvancılık Sektöründen temsilcileri bizimle birlikte görüşmeye katılacaklar.
Öncelikle Sayın Bakanımıza İlimiz Hayvancılığının gelişmesi hakkında bilgi vereceğiz, sonrasında ise özellikle İlimizin IPARD kapsamına dahil edilmesi, Kırsal Kalkınma desteklerindeki KDV muafiyeti , damızlık hayvanlara desteğinin daha fazla verilmesi ve büyükbaş  ve küçükbaş hayvancılık desteklerinin artırılarak devam ettirilmesi olacaktır.
Bilindiği üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 30.05.2015 tarih ve 29371 sayılı resmi gazetede yayınlanmış ‘’hayvan nakillerinde kontrol ve dinlendirme istasyonu yönetmeliği’’ doğrultusunda hayvanlar 8 saatten fazla bir zamanda bir yerden başka bir yere nakilleri gerçekleştirilemeyecektir. Hayvan nakilleri konusunda bu mevcut yönetmelik, hem hayvanların hem de insanların dinlenebilecekleri ve aynı zamanda konaklayabilecekleri tesislere ihtiyaç duyulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durum doğrultusunda Ticaret Borsamıza ait mevcut Canlı Hayvan Pazarımızı bu sisteme uygun hale getirme konusunda bakanımızdan talepte bulunacağız.
Sayın Bakanımız ile yapılacak olan bu görüşmenin ilimiz hayvancılığına ve  dolayısıyla ekonomisine faydalı olacağı kanısındayız.” dedi.
Okunma Sayısı: 1748
resim