Entries for Ekim 2014

30
Borsa 26 kasımda 5 Yıldız olacak!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, "Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi" çalışmaları kapsamında, akreditasyon süreci devam eden 10.Dönem Oda/Borsaların Genel Sekreterleri ve Akreditasyon Sorumluları için "Denetimler Öncesi Bilgilendirme Eğitimi" gerçekleştirdi.

[Devamını oku...]

15
Kırşehir Heyeti Bakan Eker'den destek istedi…

Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz beraberinde Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan,Tarım İl Müdürü,Ziraat Odası Başkanı ,Damızlık Sığır Yet.Birlik başkanı,İl Genel Meclis Üyeleri,İlci Tarım, Yiğit Tarım ,Borsamız Üyelerinden Ali Arslan,Mustafa Demir,Hacı Tanrıbuyurdu,Hüseyin Çetin ve beraberlerinde heyet Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i makamında ziyaret etti.

[Devamını oku...]

15
I.KIRŞEHİR TARIM HAYVANCILIK VE TEKNOLOJİLERİ FUARI YAPILDI...

Kırşehir 1.tarım ve hayvancılık fuarı Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi; Ticaret Borası, Ticaret Odası, Ziraat odası ve Ahi Evran Üniversitemizin destekleri ile 26-29 Eylül tarihinde belediye semt kapalı Pazar yerinde yapıldı.

[Devamını oku...]

03
Kurban etini nasıl tüketmeliyiz?

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Gücükoğlu, “Kurban etini hemen buzdolabına atarsanız lastik gibi sert olur. Ette düzensiz kasılmalar nedeni ile et tam bir olgunlaşma evresi geçiremediğinden sert yapı ve lezzet kaybı görülür” dedi.Kurban Bayramı’nda kesilen etin sağlıklı tüketilmesi için izlenecek yolları sırasıyla açıklayan Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Gücükoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.Kesilen etin buzdolabına koyulmadan önce 5-6 saat süreyle güneş görmeyen serin yerde bekletilmesi gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ali Gücükoğlu, 

[Devamını oku...]