16

 Yatırım İçin Toplandılar…

Yatırım ve projeler Kırşehir’de konuşuldu Kırşehir Valisi Necati Şentürk, “Kırşehir’e ciddi yatırımlar bekliyoruz. Bu nedenle firmalarla iş yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yeni yatırımların yapılmasını sağlamak amacıyla yerli ve yabancı işadamlarına Kırşehir'in yatırım avantajları anlatıldı.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk başkanlığında yapılan toplantıya, AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Salih Çetinkaya ve Mikail Arslan, Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Halil Tan, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, GREENIPP Genel Müdürü Bas Welle, yerli ve yabancı iş adamları, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşları katılırken borsamız adına Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Yavuz  ve Borsamız meclis üyesi ve Kırmızı et üreticileri birliği başkanı Ömer Güzel katıldılar.Kırşehir Valiliğinin ev sahipliğinde yapılan toplantıda Kırşehir’in Hayvancılığı,Tarımı,Güneş Enerjisi, Jeotermal, Kaman Ceviz Üretimi, Seracılık,Tatil Kötü, Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Hollanda Devletleri arasında Tarımsal Teknoloji ve Kalkınma Alanında İşbirliği Projeleri masaya yatırıldı.
Toplantı da konuşan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, “Kırşehir’e ciddi yatırımlar bekliyoruz. Bu nedenle firmalarla iş yapmayı amaçlıyoruz. İş birliği yapacağımız alanların başına yenilenebilen enerji kaynaklarımız var. Biyogaz da enerji üretimi söz konusu olabilir. Ciddi araştırmalar yapılırsa jeotermal  kaynaklardan da enerji üretimi yapabiliriz. Araştırılırsa rüzgardan da enerji üretilebilir. Biyogaz bakımından müsait bir ortam ve hammaddesi de mevcut bir alan. Hem entegre tesisi yapılabilir hem de biyogaz üretilebilir. O bölgede hayvancılık havzası da oluşturabilir. Sözleşmeli besi yaptırılabilir” diye ifade etti.
Şentürk, şunları bildirdi; “Kaman Cevizi hem kimyası hem aroması bakımından çok güzel bir ceviz.Yıllardır üretiliyor.Kaman İlçesi’ne bir ceviz üretim havzası oluşturabilir.
Hayvancılık konusunda üreticiler iş birliği yapılabilir
Kırşehir de hayvancılık konusunda ciddi bir potansiyel var. 300 bin hayvanı ithal ediyoruz. Bu hayvanların 60 bin’i ise Kırşehir’e geliyor. Gelecekte de daha iyi konumda olacağını düşünüyorum. Kırşehir entegre bir tesis kurulabilir.Bu konuda Türkiye’deki üreticilerle iş birliği yapılabilir.Organik tarım konusunda ciddi alanlarımız var. Sıdıklı bölgesinde 50 bin dönüm toplulaştırılmış tarım arazisi var.209 bin dönüm arazi var.54 bin dekar arazisi ise tarım arazisi değil. Güzel bir mekan. Güneşli bir alan ve burada güneş enerjisinden faydalanarak enerji üretimi ve bu alana organik tarım yapılabilir.”Yatırımcılarla işbirliği yapılacak alanların başında yenilenebilir enerji alanları olduğunu söyleyen Vali Şentürk, “Bunun yanı sıra rüzgar enerjisi, organik tarım, turistik yatırım imkanları mevcut. Ayrıca, süt ve et sığırcılığı çok gelişmiş durumda. Termal kaynaklarımız nedeniyle sağlık turizmi ve seracılık yatırımlarını da çok önemsiyoruz” ifadesini kullandı.
Toplantı, yatırımcı kuruluş amirlerinin sunum yapmalarının ardından Kırşehir Valisi Necati Şentürk, AK Parti Kırşehir Milletvekilleri Salih Çetinkaya ve Mikail Arslan ile yerli ve yabancı iş adamları arasında yapılan fikir alış-verişi ile sona erdi.
  

Okunma Sayısı: 1731
resim