09

 BORSADAN BAKAN ÇELİK’E ZİYARET

Ticaret Borsası öncülüğünde Kırşehir heyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk ÇELİK ile görüştü. Kırşehir ilinin hayvancılık sorunlarının görüşüldüğü toplantı dün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmeye Kırşehir Milletvekilleri Mikail ARSLAN ve Salih ÇETİNKAYA, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİKırşehir AK Parti İl Başkanı Mustafa KENDİRLİ,

Ticaret Borsası Başkanı Neşet YAVUZ ,Ticaret Borsası Meclis Başkanı Süleyman KAYA, Kırşehir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ömer GÜZEL, Borsa Hayvancılık Sektör üyelerinden Mustafa DEMİR,Esat ÇAĞLAYAN,Hasan YAVUZ,Mustafa ARDIÇ,Hüseyin ÇETİN, İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Kenan ŞAHİN katıldılar.

Görüşmede Sektörün sorunları ile ilgili Borsa Başkanı tarafından Tarım Bakan’ına brifing  verildi.

Yapılan görüşmelerde şu konulara değinildi.

İlimizde Toplam 8874 adet Hayvancılık İşletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerden 95 adedi 200 baş ve üssü hayvan mevcuduna sahiptir. İlimiz besicilik sektöründe her geçen yıl Türkiye genelinde önemli bir noktaya gelmektedir. İlimizde 100.000 adet besilik canlı materyal işletmelerde bulunmaktadır ve bu hayvanların 65000 adedi ithal besilik etçi ırklardır. Yıl içerisinde kesilerek Ülke ekonomisine et arz etmektedir. 2016 yılı tahmini 100.000.ithal hayvan işletmelerimize girecektir.

SEKTÖRÜN SORUNLARI:

1- Etçi Besilik Materyal sayısında azalma.

-  Etçi özellikteki Şarole, Angus ve Limuzin gibi damızlık dişi hayvan sayısının artırılmasına yönelik projelerin oluşturularak hayata geçirilmesi.

2-Hayvan Pazarlarında Besilik Hayvan Talebinin Arzdan fazla olması.

3-Besilik Hayvan İthalatına Müsaade edilen Ülke Sayısının Yetersiz olması.

- İrlanda, Polonya ve İngiltere gibi ülkelerinde de hayvan ithalatına izin verilmesi

4-İthalat işleminde Yurtdışı Karantina İşlemlerinin uzun olması nedeni ile İşletmelerimize yeni besilik hayvan konulmasında zaman kaybı ve hayvan başı karantina ücretlerinin yurt dışında 150 Euro maliyet bindirdiği için karantina işlemlerinin Türkiye’de yapılması.

5-Hayvancılık girdilerinin(kaba yem ve kesif yem)yüksek olması nedeni ile damızlık dişi hayvanların kesime sevk edilmesi.

6-Şap Hastalığı ile Mücadele için Bakanlık Taşra Teşkilatında bulunan Teknik Personel Sayısının Arttırılması.

7-Kars, Ardahan, Van gibi Sınırlarımıza yakın illerimizden Anadolu’ya yapılan hayvan sevklerinde Şap hastalığı vb Bulaşıcı ve Salgın hastalıklar bakımından muayene yapılmadan sevk edilmesi nedeni ile hastalık yaylımının hızlı olması.

8-Şap hastalığına karşı Enstitülerin Aşı yapım hızının arttırılması gerekmektedir. Çıkan Hastalık tipine uygun aşının en kısa sürede Anadolu’ya yapılmalıdır.

9-Besilik Hayvanlara verilen desteklemenin Yerli İthal ayrımı yapılmadan verilmesinin devam ettirilmesi.

10-İlimiz İşletmelerinden bulunan besilik hayvanların yüzde 75’i İthal hayvandır. Bu nedenle desteklemeler sadece yerli hayvana verildiği takdirde Et-Bir gibi örgütlerin ayakta durması mümkün değildir.

11-İBR ve Pastorella gibi solunum yolu hastalıklarına karşı aşılamaların hayvan sevklerinde zorunlu hale getirilerek pazarlara gelmeden hayvanların aşılı olmasının sağlanması ile buzağı ve besilik hayvan ölümlerinin azalmasının sağlanması. 

12- Kırşehir’e entegre et işleme tesisi kurulması

13- Ceviz ve Baklagillerle ilgili Havza Projesi oluşturulması

14- İlimize Gümrük Müdürlüğünün kurulması

15-Jeotermal enerjiden süs bitkileri ve termal tarım bölgesi oluşturma projesi

16-Arıcılık kapsamında hibe desteklerinin verilmesi

17-35 yaş altı genç çiftçilere verilen hibelerin yaş kriterinin 45’e yükseltilmesi

18- İlimiz hayvancılığına daha iyi hizmet sunabilmek için Tarım İl Müdürlüğümüzün mevcut bulunan 2 binasının birleştirilip kompleks haline getirilmesi

19- Gümrük (fon) vergisi yatırılma esnasında tahsil edilen %20 depozitonun kaldırılması.

 

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Borsa Başkanı Neşet Yavuz “Bize zaman ayıran ve yakın ilgi gösteren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK bey başta olmak üzere, İlimizin tüm sorunları ile yakinen ilgilenen Kırşehir Milletvekillerimiz Mikail ASLAN ve Salih ÇETİNKAYA’ ya, Belediye Başkanımız Yaşar BAHÇECİ’ye, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Mustafa KENDİRLİ’ ye ,Sektörün Sorunları için bizimle birlikte olan diğer tüm  üyelerimize teşekkür ediyoruz.Umuyorum ki bu görüşmeler ilimiz hayvancılık sektörüne büyük katkı ve destek sağlayacaktır.dedi.

Okunma Sayısı: 1991
resim