31

 HAYVAN PAZARI AÇILIYOR…

Yaklaşık 2.5 aydır Şap Hastalığı nedeni ile kapalı olan Kırşehir Ticaret Borsasına ait Canlı Hayvan Pazarı bu hafta açılıyor.

Kasım 2015  tarihinde  şap hastalığı nedeni ile kapanan Ticaret Borsası Hayvan Pazarı  İl Komisyonu'nun  kararı doğrultusunda 07.02.2016 (Bu Pazar )günü  yeniden açılıyor.

Şap  hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla kapalı bulunan Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı Hastalığın  ortadan  kalkmış  olması  sebebi ile bu pazardan itibaren yeniden açılacak. Konu ile ilgili olarak  Kırşehir  Ticaret Borsası  Başkanı Neşet YAVUZ yaptığı  açıklamada, “İlimiz Hayvan  Sağlığı  Komisyonu’nca  Ticaret Borsası’na ait Canlı Hayvan Pazarı Yeri, şap hastalığı ortadan kalkmış olması sebebi ile bu pazardan itibaren yeniden açılıyor”.dedi

Yavuz ; Hastalığın yeniden canlanmaması için Pazar yerine gelen tüccar ve mal  sahiplerini de uyararak ”  Bütün  çift  tırnaklı  büyük ve küçük baş hayvan türlerinde görülebilecek  hastalıklı hayvanlar   kesinlikle  pazara  alınmayacaktır, ayrıca  hayvan   sahiplerinin  dezenfeksiyon  ve karantina tedbirlerinin hastalığın bulaşmaması veya yayılmaması açısından çok önemli olduğu belirtilerek, vatandaşların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri uyarısında bulundu.

Özellik Pasaportsuz ,Kulak küpesiz ve Raporsuz hayvanlar kesinlikle pazara alınmayacak.Bu alınan kararlar siz değerli hayvan sahiplerimiz ve ilimiz hayvancılığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden bu çağrımıza kulak verin aksi takdirde şap ve benzeri hastalıklar sebebi ile gerek hayvan pazarımız kapalı oluyor ve  gerekse de yurt dışından gelecek olan ithal hayvanların ilimize gelememesine neden olunacaktır. “dedi

Okunma Sayısı: 1491
resim