20

 KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİ AÇIKLANDI...


Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ Yayınlandı.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ticaret Borsası Başkanı Yavuz şunları söyledi;
Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesiyle ilgili Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ yayınlandı.

Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarını desteklemeye devam edileceği bildirildi.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında İlimizde bugüne kadar 10 etap uygulandı.
Bu etaplarla 52 adet tarıma dayalı muhtelif yatırım projesini tamamlandı.
11.Etap'a ait 11 adet proje devam etmektedir. Bu program kapsamındaki yatırımlar için toplam 19.672.971,55 TL hibe destek verildi. Böylelikle yaklaşık 369 kişiye istihdam sağlandı.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uygulanacak olan yatırımlara yönelik desteklemelerin usul ve esaslarını belirleyen Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ 13.09.2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. ( Tebliğ No: 2017 / 22)

Söz konusu Tebliğ kapsamında yapılacak başvurular, 13.09.2017 tarihinden itibaren 90 gün süreyle devam edecek ve 11 Aralık 2017 tarihinde sona erecektir.

Daha önceki etaplarda sadece 39 ilde uygulanan yenilenebilir enerji üretim tesisleri için verilen hibe desteğini bu tebliğle beraber artık 81 ile çıkmıştır. Ayrıca tarımsal üretime yönelik sabit yatırım konularına Büyükbaş, Küçükbaş ve su ürünleri yetiştiriciliğine ilaveten hindi ve kaz yetiştiriciliğine ait sabit yatırımlar da programa alınmıştır. Tebliğle, ceviz hasat makinelerini de destek kapsamına alınmıştır.

Tebliğ kapsamında;

Yatırım niteliği yeni tesis olan başvurular 2 milyon TL, tamamlama olan başvurular 1 milyon 750 bin TL, kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme olan başvurular ise 1 milyon 500 bin TL üst limitini geçemeyecek.

Ayrıca kırsal turizme yönelik niteliği yeni tesis olan yatırımlar için 1 milyon 500 bin TL, diğer yatırım konuları için 500 bin TL üst limitini geçmemek üzere yüzde 50 hibe desteği verilecektir. Diğer yatırım konuları içerisinde, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler ile bilişim sistemleri ve eğitimi konuları yer almaktadır.

Bu tebliğ ile beraber, kırsal alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza yüzde 50 hibe desteği vererek tarımın gelişmesine katkı sağlamayı amaçlanıyor.

Tüm yatırımcılarımızı, konu hakkında daha detaylı bilgi alabilmeleri için İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurabilirler.
Daha geniş bilgi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ek Binası (bayındırlık binası yanı) (kirsehir.tarim.gov.tr), ''Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüzün'' internet sayfası adresinden ve Bakanlığımızın '' www.tarim.gov.tr'' adresinden edinilebilir. dedi.


 
Okunma Sayısı: 935
resim