08

 

 

GENÇ ÇİFTÇİ DAMIZLIK DÜVE DAĞITIMI BORSAMIZDA YAPILDI...

77 Genç Çiftçiye 462 Adet Damızlık Düve Dağıtımı yapıldı.
Bakanlığımız “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında İl Müdürlüğünce 77 genç çiftçiye 462 adet damızlık düve hibe olarak verildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın “Genç Çiftçi Projesi” dahilinde İl Müdürlüğünce 77 çiftçiye, 462 adet damızlık düve hibe olarak dağıtıldı.
Hafta sonunda Kırşehir Ticaret Borsamız Canlı Hayvan Satış Salonunda gerçekleşen damızlık düve dağıtım törenine Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, İl Genel Meclis Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer, Malya Tarım İşletmesi Müdürü Kemal Kaymak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Taşdemir, Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Erol Doğan, Kırşehir Ticaret Borsası Yöneticileri, Ziraat Odası Yöneticileri, Banka Müdürleri, çok sayıda çiftçi ve çiftçi yakınları katıldı.
Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir Ticaret Borsası'ndaki dağıtım töreninde, kentin çok sayıda proje için destek aldığını ve bunlarla köylerin ihtiyaçlarını giderdiklerini söyledi.
Milletvekili Arslan, " Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleriyle Kırşehir'i mera hayvancılığı bölgesine ve koç teke merkezi desteğine alarak, küçükbaş hayvancılıkta ilerlemesini istiyoruz. KOP ve TANAP ile köylerimize önemli altyapı desteklerini aldık. Kırşehir'de hayvancılığın yanında sütçülüğün desteklenmesi noktasında köylerde soğutma tankları ve toplama araçlarının olması gerekiyor. 1,5-2 milyon lira civarında bir projemiz var. Projeyle köylerimizde sütler toplanacak büyük firmalara satış yapma imkanı sağlanacak." diye konuştu.
Kırşehir'in binlerce yıl önce hububatın merkezi olduğunu belirten Milletvekili Mikail Arslan, 100 bin tonluk silo yaptıklarını ifade etti.
Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya da köyden göçün ardından hayvan varlığının kaybolmasıyla ithal hayvana yönelmek zorunda kalındığını dile getirdi.
Desteklemelerin genele ve her köye yayılması gerektiğini ifade eden Milletvekili Çetinkaya, "Çiftçi sayısı daha da artırılmalı ve isteyen herkese damızlık hayvan verilmeli. Bizler elimizden gelen desteği ve gayreti de göstereceğiz. Hükümetimiz bu konuda çok duyarlı. Gıda önümüzdeki dönemde devletler için silah kadar değerli olacaktır." dedi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Kenan Şahin de Genç Çiftçi Projesi kapsamında 77 çiftçiye 462 damızlık düve dağıtarak, et ve süt ırkı olan hayvanları çoğaltmayı amaçladıklarını aktardı.
 
Okunma Sayısı: 915
resim