27

 MÜSTEŞAR TUNÇ BORSAMIZDA İDİ…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Sayın Mehmet Hadi Tunç ilimize gelerek bir takım ziyaretlerde bulundu.
Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Salonunda Koç dağıtım programına katılan Müsteşar Sn. Mehmet Hadi Tunç, Kırşehir Valimiz Sn. Necati Şentürk, Milletvekilimiz Sn. Mikail Arslan, Belediye Başkanımız Sn. Yaşar Bahçeci, Gıda Koruma Kontrol Genel Müdürü Sn. Muharrem Selçuk, İl Genel Meclis Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Kırıkkale Eski Belediye Başkanı Veli Yılmaz, Kırşehir il Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürü Kenan Şahin, Damızlık Birliği Başkanı Bülent Ozan, Koyun Keçi Birlik Başkanı Erol Doğan ve çok sayıda davetli katıldı.
Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Yavuz’un ev sahipliğinde gerçekleşen törene sırası ile; Koyun Keçi Birliği Başkanı Erol Doğan,İl Müdürü Kenan Şahin,Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,Milletvekili Mikail Arslan ve son olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Mehmet Hadi Tunç birer konuşma yaptı.
Tunç yaptığı konuşmada şunları dile getirdi “ Kırşehir’in büyük hayvan besiciliğinde en hızlı yükselen ve kapasitesini en çok büyüten il olduğunu, Sahip olduğumuz tarıma elverişli bütün arazileri, meraları ve sulama kaynaklarını en iyi ve etkin bir şekilde kullanarak ülkemizde tarım ve hayvancılığı geliştirip ihracatı artırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak en büyük amacımızdır. Hayvancılığın gelişmesi adına Bakanlığımızın çeşitli projeleri ve destek sistemleri mevcut. Kırşehir’de son yıllarda hayvancılık konusunda önemli gelişmeler yaşandı. Hayvan varlığıyla ve besicilikte Kırşehir, ülkemizin gelişen illerinden başında geliyor. Mera yetiştiriciliği illeri arasında yer alan Kırşehir’de hayvan alımında %30 hibe desteği veriyoruz. Hayvancılığın yapılması için yem bitkisi desteklerini arttırdık. Yem bitkisi tohumu üretimine %100 destek veriyoruz. Hayvancılık ve ette ihracatı artırmak hedeflerimizin başında geliyor. Dedi.
Daha sonra Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Satış Salonunda düzenlenen Hayvancılığı Geliştirme Projesi Kapsamında Damızlık Koç Dağıtım Törenine geçildi. Buradaki törende 120 adet koç, çekilişle çiftçilere dağıtıldı.
Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz Tarım Bakanlığı Müsteşarı Tunç’a Hayvancılıkta yaşanılan sorunları anlattı. ESK’nın önümüzdeki günler de yurt dışından hayvan alımı yapmayacağını ve alım heyetlerinin oluşacağını dile getirdi.
Diğer Yandan Milletvekili Mikail Arslan’da Kırşehirli Hayvancıların sorunlarını bizzat Müsteşara bildirdi gerekenlerin yapılmasını istedi.

Okunma Sayısı: 1264
resim