15

Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz beraberinde Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan,Tarım İl Müdürü,Ziraat Odası Başkanı ,Damızlık Sığır Yet.Birlik başkanı,İl Genel Meclis Üyeleri,İlci Tarım, Yiğit Tarım ,Borsamız Üyelerinden Ali Arslan,Mustafa Demir,Hacı Tanrıbuyurdu,Hüseyin Çetin ve beraberlerinde heyet Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i makamında ziyaret etti.

Milletvekili Çalışkan Bakan Eker ile görüşme öncesinde Borsa Başkanı Tarım İl Müdürü, Oda Başkanları, Borsamız Üyeleri, ve büyük çaplı hayvancılık ve tarım işletmeleri bulunan üreticilerin bulunduğu heyet ile ön bir görüşme yaptı.
Heyet daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile olan toplantıya geçildi.
Toplantının başında Kırşehir'in tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunları ve talepleri ile ilgili bir sunuş yapan Çalışkan, kuraklık nedeniyle çiftçilerin mağduriyetlerin oluştuğunu belirterek borçların yeniden yapılandırılması, çiftçilere ek tohum ve gübre desteği verilmesi talebini Bakan Eker'e iletti. Çalışkan, Kırşehir'in (IPARD) Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programına alınması gerektiğini, aksi takdirde Kırşehir'in çevre illerle rekabet gücünün azaldığını belirtti. Toplantıda ayrıca yeni bir il müdürlüğü binası yapılması, TİGEM Malya Üretme Çiftliği'nin kısmen de olsa özelleştirilmesi, Hirfanlı Gölü'nde kafes balıkçılığı yapılması, Ziraat Bankası'nın çiftçilerden aldığı komisyonun azaltılması, YAMULA Barajı Sulama Projesinin biran önce hayata geçirilmesi, üretici birliklerinin ve üreticilerin sorunları gibi konular gündeme geldi.

Heyetteki diğer üyelerin taleplerini ayrı ayrı not alan Bakan Eker, Kırşehir'deki 724 işletmenin çeşitli nedenlerle inceleme geçirdiğini, buna göre destek alamamış olan 61 bin 361 anaç koyun için 1 milyon 227 bin lira ödeneceğini söyledi. Bakan Eker, kendi dönemlerinde hayvancılıkta sistem değişikliğine giderek hayvansal üretim faaliyetlerini Türkiye coğrafyasına uyumlu hale getirdiklerinin altını çizdi. Büyükbaş hayvancılık yapacak olanların maliyetleri düşürmek için ölçeği büyütmeleri gerektiğini vurgulayan Bakan Eker, hayvancılık ve bitkisel üretim için makine ekipman desteği ile süt sağımdan balya makinesine, yem karma makinesinden meyve hasadına kadar yaklaşık 40 çeşit makineye destek verdiklerini ifade etti. Kırşehir'in (IPARD) Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı kapsamına alınmasından memnuniyet duyacağını ve gerekli desteği vereceklerini ancak konunun tek başına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kontrolünde olmadığını, kararın Avrupa Birliği yetkilileri ile birlikte verildiğini ancak kendilerini ilgilendiren konularda ellerinden geleni yapacakları müjdesini verdi.
IPARD haricinde Kırşehir'in de içinde bulunduğu bölgesel bir kalkınma programı üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Eker, bu sayede Kırşehir'deki tarım ve hayvancılığın çok daha fazla destekleneceğini ve gelişeceğini belirtti. Kırşehir'den böylesi bir heyetin gelerek kendisine sorunlarını ve taleplerini iletmelerinden çok memnun olduğunu belirten Bakan Eker, mümkün olan en kısa zamanda Kırşehir'e gelerek çiftçi ve üreticilerle tekrar bir araya geleceklerini ifade etti.​

Okunma Sayısı: 3299
resim