21

 YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ ABDULLAH DAĞISTAN GÜMRÜK KAPISI AÇILIŞINA KATILDI..

Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından modernize edilen Dilucu Gümrük Kapısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı ve eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katıldığı törenle hizmete açıldı.​

Borsamız adına açılışa Yönetim Kurulu Üyemiz ve gümrük AŞ.üyesi Abdullah Dağıstan katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, Dilucu Gümrük Kapısı'nın temelinin yaklaşık 1,5 yıl önce atıldığını belirterek, böyle bir işe vesile olduğu için eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya teşekkür etti.Dünyada üretimin yüzde 60'ının Türkiye'nin doğusundaki ülkelere kaydığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bu anlamda küresel ticaretin geçiş köprüsü konumuna geleceğinin altını çizdi.

 Gümrük kapıları konusunda bu zamana kadar 725 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, yenilenen gümrük kapılarının navlun maliyetlerini azaltması nedeniyle özel sektörün yıllık 410 milyon lira tasarruf ettiğini sözlerine ekledi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı ; Ülke ekonomisinin 2002-2014 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 5 büyüme gösterdiğini kaydetti. Söz konusu büyüme rakamlarının yeterli görülemeyeceğini ifade eden Aşcı, "Ticaret erbabımız durmamalı, büyümeli" diye konuştu.

 Dış ticaretin, ticaretin önemli bir unsuru olduğunu dile getiren Aşcı, rekabet gücüne sahip ülkelerin küresel hasıladan daha fazla pay aldıklarına dikkati çekti.

 

Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle Dilucu Gümrük Kapısı resmen açıldı.

 

 

Okunma Sayısı: 1686
resim