İletişim Hattı +90 (386) 252 8250
KTB DUYURULAR

TMO HUBUBAT SATIŞI

  • 12.11.2021
  • kirsehirtb

Bilindiği üzere Kuruluşumuzun Elektronik Ürün Senetli (ELÜS) stokları ile ithal ve bazı yerli ürünlerin satış işlemi web tabanlı " Kullanıcılar TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMLARI" üzerinden yapılmaktadır. platforma mail adresleri ve şifreleri ile giriş yapabileceklerdir.

Platformlara ilk defa üye olacak kişi ve firmaların; internet üzerinden üye olması, üyeliğini ve üye olurken girdiği bilgilerin doğruluğunu hinterlandında bulunduğu TMO Başmüdürlüğüne/Şube Müdürlüğüne giderek onaylatması gerekmektedir. Her firma sisteme bir kez üye olabilecek, bu üyelik ise firma içerisinde bir kişi ile sınırlı tutulacaktır. Sistemde üyelerin sektör ayrımı ve fiili tüketim takibi yapılacağından üyelik aşamasındaki bilgilerin (fiili tüketim, ihracat miktarı, adres beyanı, fabrika sayısı vb) doğru bir şekilde girilmesi önem taşımaktadır.

TMO ELEKTRONİK SATIŞ PLATFORMLARI üzerinden dağıtımı ve satışı yapılacak ekmeklik buğday, makarnalık buğday, arpa ve mısır için 05 Kasım – 16 Kasım 2021 (dahil) tarihleri arasında talep toplanacak, talep toplanması saat 17:00' da sona erecektir.

ELÜS satışlarından; TMO Elektronik Satış Platformuna ve satışların takas ile ciro işlemlerinin yapılacağı Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.' ne (TÜRİB) üye olan ilgili firmalar/kişiler yararlanacaktır. İthal ve yerli ürün satışlarına başvuru için sadece TMO Elektronik Satış Platformuna kayıt olmak yeterli olacaktır.

Makarnalık Buğday stoklarına;

Üretiminde makarnalık buğday kullanan bulgur fabrikaları

Ekmeklik Buğday stoklarına;

Un fabrikaları Üretiminde ekmeklik buğday kullanan bulgur fabrikaları

Arpa stoklarına;

Besici ve yetiştiriciler Yem fabrikaları

Mısır stoklarına;

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapanlar Büyükbaş (24 aydan büyük dişi) besiciliği yapanlar

Yem fabrikaları müracaat edebilecektir.

Şube müdürlükleri üzerinden satışa açılacak stok miktarı:

Makarnalık Buğday 146 Ton

Ekmeklik Buğday 266 Ton

Arpa 161.500 Ton

Platform üzerinden satışa açılacak stok miktarları;

ELÜS:

Ekmeklik Buğday 96.940.817 KG

Makarnalık Buğday 101.860 KG

Arpa 3.578.443 KG

Mısır 507.700 KG

Platform üzerinden satışa açılacak ithal ve yerli ürün stok miktarları

Ekmeklik Buğday 316.318 Ton

Makarnalık Buğday 9.886 Ton

Arpa 150.500 Ton

Mısır 330.982 Ton

Başvurular üzerinden alınacak olup başvuru yapacak TMO Elektronik Satış Platformları firmalar platform üzerinden "Güncel Satış Listesi" veya "Menü" kısmından satış listelerine ulaşıp, tekliflerini girerek ELÜS ve İthal ürün başvuru işlemlerini tamamlayacaklardır.

Un fabrikaları fiyat taahhütlerini başvuru süresi içerisinde (05 – 16 Kasım (dahil) 2021 saat 17.00'a kadar)

TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapacaktır.

Ekmeklik buğday stokları, Kuruluşumuza makul fiyatlarla piyasaya ekmeklik un vereceğini taahhüt eden firmalara, verdikleri fiyat taahhütleri dikkate alınarak dağıtılacaktır. Kasım ayında ekmeklik un fiyatını 185 TL/Çuval'ın altında (185 TL dahil) taahhüt eden un fabrikalarına satışa açılan stoklarla sınırlı olmak kaydıyla aylık fiili tüketimlerinin %50'sine kadar tahsis yapılacaktır. TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden un taahhüt fiyatı vermeyen ve Kasım ayı ekmeklik un fiyatını 200 TL/Çuval'ın üstünde taahhüt eden un fabrikalarına tahsis yapılmayacaktır.

Ayrıca firmaların taahhüt fiyatlarının cari aya ait fiilen uygulanan fiyatlar olması (eski sözleşmeler kapsamında verilen fiyatlar olmaması) şartı aranacaktır. Firmaların TMO'dan satın aldıkları buğdaydan elde ettikleri ekmeklik un ile piyasadan satın aldıkları buğdaydan elde ettikleri ekmeklik un fiyatları farklılık göstermeyecektir.

Yem fabrikalarına yapılacak arpa ve mısır satışlarımız "Yem Fabrikaları Elektronik Satış Platformu"üzerinden yapılacaktır. Yem satış fiyat listesini (05 – 16 Kasım (dahil) 2021 saat 17.00'a kadar) "Yem Fabrikaları Elektronik Satış Platformu" na giriş yapmayan yem fabrikalarının arpa başvuruları kabul edilmeyecektir.

Başmüdürlüklerimiz/Şube müdürlüklerimiz tarafından dağıtımı yapılacak buğday ve arpa tahsis miktarları 23 Kasım 2021 tarihinden itibaren açıklanacaktır. İthal ve yerli ürünler ile ELÜS' lerin tahsis sonuçları 19 Kasım saat 17:00'den itibaren platform üzerinden talep eden firmalarca görülebilecektir. ELÜS tahsis sonuçları takas ve ciro işlemlerinin yapılabilmesi için 22 Kasım tarihinde Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.' ne (TÜRİB) gönderilecektir. ELÜS satışlarında 22 Kasım - 15 Aralık 2021 (dahil) tarihleri arasında her gün ELÜS tahsis miktarları takas için TÜRİB' de işlem görecektir.

Talep sahiplerinin yatırım hesaplarında bu tarih itibariyle tahsis edilen ürün miktarına karşılık gelen ürün bedellerinin yatırılmış olması gerekmektedir.

TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden yapılan ithal ve yerli ürün satışları tahsislerin görülmesini müteakip

15.12.2021 tarihine kadar TMO hesaplarına para yatırılmak sureti ile teslim alınabilecektir.

Kırşehir Ticaret Borsası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç