İletişim Hattı +90 (386) 252 8250

CEMELE BİBERİ COĞRAFİ İŞARETİ ALINDI…

  • 29.12.2021
  • kirsehirtb
CEMELE BİBERİ COĞRAFİ İŞARETİ ALINDI…
Kırşehir Ticaret Borsamız Genel Sekreteri Battal Çelik başta olmak üzere Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Hakan Başak , Doç. Dr. Mustafa Kan ve Dr. Öğr Üyesi Serdar Genç’in öncülüğünde başlatılan CEMELE BİBERİ SS. Cemele Biberi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi adına Coğrafi işaret ile tescillenmiştir.
Bu süreçte destek veren kurumlarımız ve yöneticilerinden Kırşehir İl Özel İdaresi’nden Kurtuluş YILMAZ ve Alptekin Demir ile Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Suat Veyisoğlu’na ayrıca teşekkür ederiz.
Çayağzı köyü muhtarı ve aynı zamanda Cemele Biberi Üretim ve Pazarlama Kooperatifi başkanı İbrahim Oruç’a katkılarından dolayı teşekkürü bir borç biliriz.
Biberimizin bazı özellikleri ise şöyledir; Cemele Biberi Kırşehir’in önemli tarımsal ve kültürel değerlerinden biridir. Bu değer ile ilgili hem tarihsel kayıtlar incelendiğinde hem de üretim potansiyeli ve bilinirliliği göz önüne alındığında ürüne gerek ün gerekse farklılık kazandıran Cemele Biberi’nin coğrafi sınırı, bu biberinde isminin geldiği Çayağzı Köyü sınırları içinde kalan alandır.
Bu alan Kırşehir ilinin Merkez ilçesine bağlıdır. Cemele Biberi; Kırşehir ili Merkez ilçesine bağlı Çayağzı köyü sınırları içinde kalan alanda yetiştirilen dolmalık biber genotipidir. Çeşit olmayıp bölgeye özgü yerel genotip olması nedeni ile özellikle Kırşehir ve civar illerinde bilinen ve ünü olan bir sebzedir. Acı olması özelliği ile çevrede aranan bir sebzedir. Cemele Biberi yüksek antioksidan özelliğine sahiptir (Çimrin ve ark. 2020). Yöre içerisinde geçmişten gelen alışkanlıklar ve gözlemler sonucu Cemele Biberi’nin acı olmasının gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemini düzenlediği, kan dolaşımını hızlandırdığı, romatizmal hastalıklara ve eklem ağrılarını iyi geldiği konusunda bir inanış mevcuttur. Cemele Biberi hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilmektedir. Kuru ve acı kırmızıbiber kış aylarında tüketildiğinde vücuda sıcaklık verir üşüme olmayacağına inanılmakta olup bu konuda yapılan çalışmalarda da kırmızıbiber tüketiminin enerji harcanmasını ve vücut sıcaklığını arttırdığı ile ilgili bulgular bu tezi desteklemektedir (Tunçil, 2018). Cemele Biberi hiç doğranmadan tohumu ile birlikte yemeklere (çorba ve kuru fasulye ve nohut yemeklerine) katıldığında yemeğin aroması ve lezzetinin güzel olduğu halk arasında belirtilmektedir.
  • CEMELE BİBERİ COĞRAFİ İŞARETİ ALINDI…
  • CEMELE BİBERİ COĞRAFİ İŞARETİ ALINDI…

Kırşehir Ticaret Borsası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç